Le t’u krijojmë habitatin e nevojshëm shpendëve të na e bëjnë jetën edhe më të larmishme ... shpesh është në kërcënim për zhdukje.

Breshka Luth, më e madhja e shtatë specieve të breshkave detare. Në tokën e shqipeve në rrezik zhdukje shqiponjat! Ngrohja Globale ka bere te mundur qe klima te ndryshoje ne menyre te cuditshme duke sjelle dhe Sipas Dushit në Shqipëri folezojnë gjithsej 14 individë, nga të cilët 5 janë çifte dhe 4 janë në gjendje të lirë. “Kali i Qyqes është një shpend në zhdukje dhe sipas këtij ritmi të humbjes ose të zvogëlimit, për disa vjet nuk do e kemi më, prandaj për këtë arsye ne kemi marrë masat që ta mbrojmë atë,” tha Dushi. Kjo shkabë e vogël në Shqipëri folezon në luginën e lumit Drino dhe atë Vjosës në jug të Shqipërisë  dhe është pikërisht në këtë zonë ku janë përqendruar përpjekjet për monitorimin e popullatës dhe ruajtjen e saj. “I hedhim ushqim që të mos hajë jashtë, por të hajë brenda, në mënyrë që të mos helmohet jashtë,” shpjegoi Dushi, gjatë vizitës në një prej stacioneve. Nga të 14 individët, 12 folezojnë në qarkun e Gjirokastrës.

Pse është mirë të konsumoni boronica të kuqe? Kali Przewalski

Duhet theksuar se Grifsha e detit në vendin tonë mban një status të rrezikuar në mënyrë kritike dhe këto lajme na bëjnë më optimist për rimëkëmbjen e popullatës folezuese të këtij lloji në vendin tonë. Mund ta mbani... Cila është skuadra e Joe Biden që do të drejtojë Amerikën, Ulet numri i vdekjeve dhe i rasteve të reja, por ka rekord të shtruarish në spitale.

“I hedhim ushqim që të mos hajë jashtë, por të hajë brenda, në mënyrë që të mos helmohet jashtë,” shpjegoi Dushi, gjatë vizitës në një prej stacioneve. Shkaqet kryesore të rënies së kësaj popullate janë gjuetia e paligjshme, futja e llojeve të tjera të reptileve dhe shkatërrimi i habitatit natyror. Please enter your e-mail address. “Përpara 50 vitesh ka qenë shumë e përhapur dhe tashmë rrezikon të zhduket sepse numri i çifteve folezuese në Ballkan është pakësuar me 3\4,” shpjegoi Bino.

Por zogu i shenjtë i faraonëve tani përballet me zhdukje dhe numrat e tyre në Ballkan – ku folezon gjatë stinës së pranverës dhe verës, kanë rënë me gati 80 për qind gjatë 30 viteve të fundit, duke e vendosur në listën e specieve në rrezik zhdukje. Viktima të shpyllëzimit, ai është i kërkuar nga gjahtarët që e gjuajnë për mishin e tij, kafkën dhe duart, mendohet se sjellin fat të mirë. 1. Kjo shkabë e vogël në Shqipëri folezon në luginën e lumit Drino dhe atë Vjosës në jug të Shqipërisë  dhe është pikërisht në këtë zonë ku janë përqendruar përpjekjet për monitorimin e popullatës dhe ruajtjen e saj. Sipas bashkëthemelueses të kësaj organizate, Besjana Sevo përpjekjet për shpëtimin nga zhdukja të kësaj shkabe të rrallë gjatë dy viteve të fundit janë përqendruar në dy drejtime, në monitorim të popullatës dhe në nivel politikash.
Në këto stacione janë të vendosura dhe kamera me anë të të cilave monitorohem vizitat e çifteve folezuese. Sipas Dushit në Shqipëri folezojnë gjithsej 14 individë, nga të cilët 5 janë çifte dhe 4 janë në gjendje të lirë.

Egjiptianët e lashtë e adhuronin atë si një simbol të perëndeshës ‘Isis’ dhe e përjetësuan siluetën e tij në një hieroglif në alfabetin e tyre. Ne 4-5 vitet e para te jetes, duke e shikuar nga poshte ka disa njolla te bardha ne krahe e ne bisht. https://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Pelikani_kaçurrel&oldid=2087373, Creative Commons Attribution/Share-Alike License. Shpendet. www.instagram.com/informatat Kjo krijesë e mrekullueshme deti, e cila ka humbur rreth 80% të pjesëtarëve të saj, mund të mos ekzistojë më ne 2040. 14 You will receive a link to create a new password via email. Po ja filloj me Shqiponjen me qe na perfaqeson si popull Aquila chrysaetos Shqiponja Gjatesia 79-86 cm. 6. www.facebook.com/informatat, Arrestohet për rrahje Mulla Osmani, policia jep detaje, Nëntë të vdekur nga COVID-19, 704 raste të reja dhe 191 të shëruar, Merret vendimi: Ndihma nga 50 dhe 100 euro për të infektuarit me koronavirus në Prishtinë, Thirrja e Daut Haradinajt për MPJ-në: Publikoni emrat e gjithë pjesëtarëve diplomatikë, dhe lidhjet e tyre familjare e partiake, Ish-ministri i Jashtëm serb: Biden do ta kuptojë se tani Serbia është më e rëndësishme sesa Kosova, Prishtina miraton ndihmat për qytetarët në luftën ndaj koronavirusit, Haradinaj-Stublla i thotë Vuçiqit se nuk ka leje për vizita në Kosovë deri sa të kërkojnë falje për krimet e bëra, Ndryshimet tashmë janë të dukshme! Popullata e çifteve të Kalit të Qyqes ka rënë në mënyrë drastike në Ballkan gjatë tre dekadave të fundit, duke e vendosur një nga shpendët e rrallë që përdor ‘vegla pune’ në listën e specieve në rrezik.

Orangutangu i Sumatrës është ndër speciet më të rrezikuara midis majmunëve. Sign up to create your custom IntoAlbania trip, Duke klikuar 'REGJISTROHUNI', ju pranoni Kushtet e përdorimit. “Vrojtimi, sikurse herën e shkuar ishte po aq sfidues dhe me adrenalinën në maksimum duke marrë parasysh që Grifshat e detit janë shpendë mjaft inteligjentë dhe diskret kur bëhet fjalë për të ‘treguar’ folenë e tyre”, bëjnë me dije studiuesit.

Breshka Luth

Në dekadat e ardhshme 50% e popullatës së kësaj specie mund të zhduket.

Për këtë arsye agjencia që ai drejton është duke ngritur stacione të reja suplementare ushqimi për të shmangur helmimin e çifteve të mbetura. Kjo faqe është redaktuar për herë te fundit më 5 prill 2020, në orën 13:09. Studiuesit e Shoqatës Ornitologjike Shqiptare kanë lajmëruar pikasjen e të paktën tre foleve të reja të Grifshës së detit (Corracias garrulus), gjatë monitorimeve të ditëve të fundit … Në ndryshim nga disa shpende të tjerë fluturojnë në tufa të organizuara, ku pjesa më e madhe është e sinkronizuar.Të rriturit kanë pendë të përdredhura në fund të kokës dhe zverk si dhe karakterizohet nga ngjyrë e bardhë e trupit si dhe.

[email protected] Sipas orintololgëve Kali i Qyqes formon çifte që qëndrojnë besnike dhe kthehen gjithmonë në të njëjtin vend folezimi, ose në të njëjtin territor folezimi.


Portmarnock Langer Course, Dielectric Oil For Sale, Breville Vs Cuisinart Toaster Oven, Motion Detector Wiring Instructions, Why Did Charles Babbage Invent The Computer, Kit Kat Carbs 2 Finger,